Vsaďte na točité schody

Schodiště patří neodmyslitelně ke konstrukčním prvkům obytných budov i nebytových prostor. Je to jedna z cest, jak se přemístit do vyšších nebo nižších pater a mít možnost využívat větší obytnou či užitnou plochu.

Existují v několika základních modifikacích, z nichž tu nejjednodušší známe dobře všichni, jsou to zejména schodiště přímá v bytových a rodinných domech, postavená podél obvodové konstrukce. K nejzajímavějším a velmi atraktivním typům schodišť se řadí točité schody.

plechové točité schody

Co je typické pro točité schody

Stačí vám malý otvor – některé části budov mají problematický přístup a v případě výstavby obvodových a přímých schodišť by to znamenalo jednak ukrojit mnoho obytného prostoru a navíc tomu přizpůsobit konstrukci horní místnosti. U točitých schodišť je situace mnohem jednodušší, neboť postačí výřez malého otvoru, řekněme např. o průměru či hraně čtverce kolem půl druhého metru, který může být umístěný v podstatě kdekoli, kde vám to vyhovuje, třeba i uprostřed místnosti. Pak stačí vytvořit schodiště na míru a zabezpečit vstup z horní části, aby nebyl nebezpečný, např. kovovým či dřevěným zábradlím a zábranou před možným pádem malých dětí.

točité schody z kamene

Bude to ozdoba bytu – počítejte s tím, že točitá schodiště bývají obvykle středem pozornosti, a že neuniknou pohledu, i kdybyste se je snažili něčím zakrýt. Ostatně není pro to důvod, většinou se je podaří zhotovit tak, aby byly spíše chloubou okolního prostředí a překrásným bytovým doplňkem.

Dřevo, kov i sklo – točitá schodiště uvnitř i vně budov se zhotovují z pestré plejády materiálů a různých tvarových řešení, podílí se na tom designéři, konstruktéři i výrobci a jejich fantazie vás někdy dokáže mile překvapit. Inspirujte se na Internetu, je tam spousta hotových realizací a nad některými se možná dokážete pozastavit a říci: „Tohle je to pravé pro náš domov“.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup