Nástroje do dílny

Staré nástroje, jenž už mají nejlepší chvíle za sebou vyhoďte a zakupte nové, s nimiž bude práce velice jednoduchá, přesná a půjde od ruky.

Nástroje do dílny

Vrtáky

Vrtání Vám nejde moc dobře, ovšem nevíte, čím to je? Řada lidí to dává za vinu už postarší vrtačky, ovšem ve spoustě případů za to může špatně zvolený či tupý vrták. Rozhodně není vrták jako vrták, protože u nich rozlišujeme spousty parametrů. Hned první věcí je délka vrtáku, jenž se odvozuje podle Vašich potřeb. Většinou platí, že delší vrtáky lépe a rychleji odvádějí teplo. Průměr je jasný, protože ten se volí podle potřeb. Nesmíte zapomenout ani na uchycení vrtáku, jenž nemusí být do klasického sklíčidla, protože dnes je velice oblíbená SDS technologie.

různé vrtáky

Ta umožňuje velice rychlou a snadnou výměnu nástrojů, protože je stačí pouze nacvaknout. Poté je důležité, jaký materiál potřebujete obrábět, protože každý potřebuje speciální nástroje. Například na dřevo máme čtyři základní typy. Nyní se přesuneme k vrtání kovu, kde je proces poměrně náročnější. Zde je potřeba vrtat kolmo a dodržovat přestávky, aby se nástroj příliš nezahříval a špony byly správně odváděny.

Závitník

Jen se podívejte kolem sebe a sami uvidíte kolik věcí dnes funguje díky maticím a šroubům. Ty mají velice důležitý prvek dnešní doby a tím je závit, protože ten posunul vývoj strojírenství značně kupředu. Při výběru nástrojů musíte vědět jaký typ budete potřebovat. Asi vůbec nejznámější u nás je metrický závit, ovšem využívá se i mnoho dalších.

šroub a matice

Tyto závity jsou samozřejmě normalizované, díky čemuž se dají dohledat a mají přesně dané rozměry. Poté záleží, jestli budete závitníky používat jen do menší dílny, nebo je potřebujete k sériové výrobě. Pro první typ možnost poslouží věrně ruční nástroje, jenž se otáčí pomocí vratidla. Ovšem pro větší použití určitě je potřeba strojní závitníky, jenž splňují mnohem vyšší nároky. Samozřejmě k nim napomáhá i volba materiálu nástroje, a proto se například do složení přidává kobalt. Kde koupit kvalitní nástroje? Trapézový závitník můžete zakoupit z pohodlí domova či kanceláře přes e-shop, kde najdete obrovský výběr různých typů.