Vytápění domácnosti

Abychom mohli pohodlně bydlet i v zimním období, tak potřebujeme dobré vytápění. Možností je hned několik, a proto se na ně pojďme podrobněji podívat.

Vytápění domácnosti

Typy kotlů se liší

U panelových domů není co řešit, protože zde jsou bytové jednotky hned vedle a většinou je do každé napojen parovod, který přenáší teplo do každé napojené domácnosti. To je pro nás velmi pohodlné řešení, protože stačí otočit a už nám radiátor topí a my se nemusíme o nic víc starat. U rodinných domů už je to komplikovanější, protože musíme zvolit vhodnou technologií, aby nám bylo dostatečně teplo, ale za topení jsme zároveň neutratili spoustu peněz.

žhavé uhlíky

Klasikou je kotel na tuhá paliva, která viníka dobrou výhřevností, ale s tuhými palivy je dost práce a musíme neustále chodit přikládat. Další možností je plynový kotel, který spaluje plyn a tím ohřívá vodu. U něj si hezky můžeme regulovat teplotu, kdy se zapne či vypne a mnoho dalších funkcí. Z toho plyne, že je pohodlnější. Vždy musíme dbát na dodržování pravidel a dělat revize, protože ty můžou zabránit poškození majetku a zdraví, kdy musí být kotel i spalinová cesta v pořádku.

Elektrický kotel

Určitě jste slyšeli o zařízení, jenž vytápí díky využití elektrické energie. Pokud se budeme bavit o přímotopech, tak ty se v drtivé většině případů prostě nevyplatí, a navíc nevytopí ani celou domácnost, takže je většinou jako první můžeme škrtnout. Mnohem lepší je to u elektrických kotlů, protože ty na tom jsou s efektivitou mnohem lépe. Vyplatí se většinou u novějších domu, které jsou dobře zateplené a mají nízké tepelné ztráty, aby postačoval menší výkon tohoto kotle.

práce elektrikáře

Nemusíme vůbec řešit palivo či přikládání, takže topení v elektrickém kotli je pohodlné. Na druhou stranu cena elektřiny není nijak nízká a může se různě vyvíjet, na což musíme rozhodně pamatovat. Abychom takový kotel mohli provozovat, tak musíme mít v pořádku revizi elektrického kotle. Díky revizi se zkontroluje, jestli kotel funguje efektivně a bezpečně, aby vytápění bylo efektivní, a navíc jsme mohli bezpečně a bez obav topit celou topnou sezónu.