Svět náš a virtuální

Za starých časů bylo všechno v mnohém jinak než dnes. Byla tu divočina, a když naši praprapraprapředci chtěli něco lepšího, než jim příroda nabízela, museli se o to sami postarat, museli si náš svět přetvořit k obrazu svému.
notebook a zápisník
Zatímco dnes to často vypadá přesně obráceně. Když chceme něco lepšího, než co máme, často nepřetváříme náš svět, ale tento naopak zanedbáváme a utíkáme z něj do světa virtuálního. Kde můžeme mít všechno takové, jaké to chceme mít. Bez námahy a třeba hned.
A zdá se, že virtuální svět vítězí. A že přijde doba, kdy se do něj úplně přestěhujeme. A potom samozřejmě vyhyneme jako živočišný druh, protože ani u toho nejdokonalejšího stolu pokrytého těmi nejúžasnějšími pokrmy se nenajíme, když je to vše na něm jen virtuální.
Jenom si vezměte, kolik času trávíme třeba různými online hrami! Určitě daleko víc, než kolik ho věnujeme hraní si v reálném světě. Vezměte si, kolik času strávíme chatováním s lidmi kdekoliv na světě a kolikrát neprohodíme ani jenom pár slov s nejbližšími sousedy. Vezměte si, kolik si toho přečteme na netu a jak zřídka ještě vezmeme do ruky knížku. Jak často si přes internet objednáme dovezení nákupu až k nám domů, jenom abychom nemuseli udělat pár opravdových kroků do docela obyčejného kamenného obchodu. Kolik toho dokážeme na síti vyplnit, jenom abychom nemuseli běhat po úřadech.
děti u počítače
Na internetu už se i závazně i nezávazně seznamujeme, chválíme se tam i pomlouváme, sdělujeme světu neomaleně pravdy, spekulace i lži, protože dobře víme, že i kdybychom se jimi někoho dotkli, dá nám naštvaného smajlíka namísto pár facek. Poznáváme tu exotické kraje, i když se jinak často nevyznáme ani v našem nejbližším okolí.
A ve virtuálním světě také můžeme být tím, kým chceme, aniž bychom na sobě museli zapracovat. Protože internet snese všechno. A kdo by nás chtěl usvědčovat ze lži, když tam určitě podvádí i sám?
Zkrátka často a stále více žijeme ve virtuálním světě. A ten náš zanedbáváme. A můžeme jenom doufat, že to jednoho dne nabere zase jiný směr. Dřív, než zjistíme, že virtuální život není život.