Jak připravit svého čtyřkolového miláčka na zimu

Podzim už o sobě dal v letošním roce vědět a uteče to jako voda a zima se také přihlásí o slovo. Nesmíme tedy opomenout provést všechny potřebné úkony, kontroly a výměny také na našem automobilu. Zima je jistě obdobím, kdy dostává auto zabrat, ať jsou to nánosy soli, sněhu, námraza. Vše se může neblaze podepsat jak na vzhledu, tak funkčnosti a pak následně bezpečnosti našeho vozu.
sněhové řetězy
Na co tedy nesmíme před zimou zapomenout?
Ø  Splnit zákonem stanovené povinnosti – jedná se zejména o přezutí našich pneumatik z letních na zimní, zákon udává povinnost mít přezuto v období od 1. listopadu do 31. března a to pokud je na vozovce souvislá vrstva sněhu, ledu, nebo námrazy, nebo se, dle aktuální předpovědi počasí dá předpokládat a my se chystáme na cesty. Určitě není vhodné toto podceňovat, ať už máme pocit, že jsme sebelepší řidič, nebo že zima letos není natolik tuhá. Letní a zimní pneumatiky se od sebe velmi liší a to nejen hloubkou dezénu, ale také použitými matriály, které jsou vhodné pro teploty v tom kterém ročním období.
Ø  Důležité výměny – kromě pneumatik je nutné provést i další výměny v souvislosti s nízkými zimními teplotami, jedná se zejména o chladicí kapalinu a nemrznoucí směs do ostřikovačů.
Ø  Kontrola technického stavu – dále je důležité zkontrolovat zásadní součásti vozu, jako je stav baterie, která velkými mrazy hodně trpí a ztrácí na kapacitě. Pokud máme pocit, že již auto nestartuje díky baterii tak, jak by se nám líbilo, je vhodné ji dopředu dobít, nebo uvažovat o koupi nové. V této souvislosti je vhodné přibalit na zimu do auta startovací kabely. Za kontrolu a případnou výměnu stojí také zapalovací svíčky, v pořádku by měla být před zimou i elektroinstalace.
zasněžená silnice
Ø  Doplnění výbavy – na zimu je určitě vhodné do auta přibalit různé typy škrabek na led, případně krycí plachtu, nebo alespoň folii na přední sklo, tyto pomůcky nám pak ulehčí nepříjemnou dřinu a ušetří nás před omrzlinami. Vhodné je s sebou vozit i rozmrazovač skel a zámků, které se také mohou občas hodit. Metlička, nebo i smeták a lopata na sníh jsou, v případě nenadálé velké sněhové pokrývky, rovněž k nezaplacení. Zapomínat bychom neměli na sněhové řetězy se správnými rozměry.
V případě, že si nevíte s něčím rady, pak je vhodné auto nechat překontrolovat mechanikem, určitě se to před zimou vyplatí a předejde se tak nečekaným nepříjemnostem a různým komplikacím.