Hledání pokladů aneb Geocaching

Co to vlastně je? Možná bychom ho mohli zařadit někam mezi turistiku. Princip této „hry“ je poměrně jednoduchý – ostatní hráči schovají krabičku nebo – li „kešku“ na nějakém tajném místě, nasdílí její souřadnice na internet pro ostatní hráče, a ti se vydají po jejích stopách. Ve chvíli, kdy ji najdou, stačí jen zapsat se do bloku, který většinou v kešce bývá, zalogovat návštěvu na internet a keška je ulovena! Jednoduchá myšlenka, za kterou se skrývá spousta zábavy a velká komunita hráčů, která z Geocachingu udělala životní styl.
schovaná keška
Geocaching vznikl, když zakladatelé chtěli ostatní turisty upozornit na zajímavá místa, kam by se třeba ani jinak nepodívali, a tak se rozhodli vytvořit pro ně umělý cíl – krabičku s překvapením. Tento nápad se rychle uchytil. A dnes se dá již keška najít téměř na každém kilometru. Nutno ale dodat, že stále slouží svému původnímu účelu – místní zakladatelé kešek vás tak často zavedou na nádherná místa, která byste sami určitě nenašli…
Abyste se mohli zapojit, stačí vám mobilní telefon s GPS a aplikace, která vám umožní zjistit, kde ve vašem okolí se kešky nacházejí. A můžete vyrazit na lov. Některé se nacházejí přímo na zadaných souřadnicích, u těch ostatních (multi cache) zde najdete jenom vodítko, které vás povede k další schovce, nebo také existují mystery cache – k jejich nalezení musíte nejprve vyluštit hádanku či zjistit nějaké informace, a teprve pak se vám odemknou správné souřadnice.
záznamy kešky
V Česku je momentálně umístěno přes 40 000 keší, a dokonce máme i jedno prvenství – nejvíce nálezů na světě má geocache na Karlově mostě v Praze.
Má to ale i své stinné stránky. Tato hra je trnem v oku mnohým policistům, protože se stává, že někteří nepoučení hráči umístí keš na soukromý pozemek. Výjimkou nejsou ani lovci, kteří při hledání poškozují okolí.
I přes to, že s hrou je spojeno tolik kontroverze, její hraní je čím dál tím populárnější. Tak co, vyzkoušíte to taky?